Mirjana Gvozdenac, avtorica glasbe o projektu Haiku2Music (H2M)
Med vsemi Burgijevimi haikuji, ki so mi nadvse všeč, sem jih izbrala dvanajst – tiste, ki so me povlekli v glasbo. Naneslo je tako, da 11 haikujev opisuje naravne elemente (Reka, Dež, Otok, List, Cvetovi itn.), samo eden pa opisuje čevlje, po domače šolence. Pošvedrani in obrabljeni čeveljci, a vendar še pisanih barv, nas vodijo, nogam se prilegajoči in kot uliti, v širni svet, kjer nas obide domotožje, vendar kljub temu vsrkavamo lepoto in se dobro počutimo, globoko dihamo in »med dvema vdihljajema ne vemo, kateri je bolj prvinski« (Burga).
sami nikamor niso šli
čeprav so vsega videli
moji stari šolnci
Haiku je kratek, a pomensko večplasten, podoben raznobarvni in dragoceni leteči perzijski preprogi, na kateri lebdim med fotografsko – ali bolje rečeno filmsko – in glasbeno dimenzijo. Ja, Burgijev haiku je posebno lep, navdihuje tako poznavalce in sladokusce kot koga, ki prvič izve za 17-zložno poezijo (5- 7- 5). Burgijev haiku vsekakor pusti sled in barvni odtis v nas. To vem. Ko začutim besedo v sebi, poslušalcu ponudim, da občuti podobno barvo tudi sam in se s tem začne poglabljati vase – to si želim doseči s svojo interpretacijo. To je pot, ki jo sicer ljudje redkeje ubiramo.
zdaj
sem
tu
Projekta Haiku2Music si ne zamišljam kot konkretizacije poezije, tudi ničesar ne pričakujem, izpostavljam pa zlitje besed in glasbe. Zato sem tu, moj »bend« je tu; na koncertu se bomo prepustili ljudem in prostoru, v katerem smo.
Želim si sodelovanja z lokalnimi pesniki, s haiku pesniki, s slikarji, kiparji, steklarji, kuharji … da si ustvarimo možnost in se prepoznamo v sinergiji. Na svoji spletni strani smo že objavili poziv k sodelovanju, ampak osebni stik je pomembnejši, saj prav osebni odnos – spoprijateljevanje – odpre vrata ustvarjalni energiji.
Razmišljam, ali si nemara ne bi upali poskusiti v tem večeru ustvariti tudi svoje »haiku glasbene kaligrafije«-performansa, skupaj izrisanega z na videz nevidno dimenzijo? Zakaj ne bi vzeli svinčnika in med koncertom napisali novega haikuja ali skicirali kaj novega v sebi? Zakaj ne bi na koncertu ali po njem uglasbila novega haikuja, ki ga je ustvaril kdo iz publike? To so zame zanimivi izzivi. Ali kaj podobnega mika tudi vas?
kontakt: poetrio4u@gmail.com,
——–
Nenad Burgić Burga (1952, Brus pod Kopaonikom – 1990, Beograd). Gimnazijo je končal v Kraljevu, leta 1975 je diplomiral na Univerzi v Beogradu. Od leta 1979 do 1983 je živel na Japonskem in medtem velikokrat obiskal Kitajsko. Objavil je zbirko haikujev Zatvorena/Otvorena knjiga (1979). Objavil je edinstveno knjigo Kitajska kaligrafija (Naučna knjiga 1988), v kateri opisuje nastanek, zgodovino, stile, tehniko, poteze, dinamiko, kompozicijo, harmonijo in vrednotenje v kaligrafiji. Večkrat je sodeloval na mednarodnih razstavah.
HVALA prijateljem Jelki, Ravelu in Alexu za prevode.